LIETUVOS PARAMEDIKŲ ASOCIACIJA

Girdisi garsus vaikų juokas... Staiga visas būrys vaikų ir keli suaugę leidžiasi nuo kalnelio stadiono link. Kas tai? Tai ne jaunimas iš užsienio ir, rodos, ne festivalis. Tikriausiai, ne vienas, matęs šį reiškinį, norėjo paklausti, tačiau nedrįso prieiti. Visus smalsuolius norim iš karto nustebinti: birželio 9–13 dienomis,  kol vieni vaikai jau ilsėjosi kaimuose, kiti didmiesčiuose, dalis Aukštadvario vaikų dalyvavo pirmą kartą Lietuvoje tokio pobūdžio rengiamoje pirmosios pagalbos stovykloje  „Išmok padėti“. Ją organizavo visuomeninė organizacija „Savavaldus pilietis europinei civilizacijai, ateičiai, santarvei“ kartu su projekto partneriais: Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centru, Lietuvos paramedikų asociacija, Šv. Ignaco Lojolos kolegija, Šv. Domininko namais.

Stovyklos „Išmok padėti“ tikslas – per tiesioginį bendravimą, žaidimus, pirmos pagalbos užsiėmimus supažindinti vaikus su pirmos pagalbos teikimo įgūdžiais, pradmenimis. Kaip žinia, vaikai greitai mokosi, o kas išmokstama, ilgai nepamirštama. Su pirmos pagalbos teikimu susijęs kiekvienas Lietuvos pilietis,tačiau ištikus nelaimei, tikriausiai, ne kiekvienas žinotų, kaip taisyklingai tai reikėtų atlikti.

Stovykloje dalyvavo 25 vaikai iš Aukštadvario. Stovykla buvo dieninė, ji vyko Šv. Domininko namų patalpose.

Diena prasidėdavo rytine mankšta, malda prie vėliavos, mokymais, o pasibaigdavo žinių pakartojimu, giesme bei vakaro siurprizu. Kiekvieną dieną vyko pirmos medicinos pagalbos mokymai: teisingas žaizdos tvarstymas, esant nedidelei rankos žaizdai ar masyviam kraujavimui. Kitas svarbus pirmos pagalbos teikimo principas: greitas ir paprastas – rankos mobilizavimas paprasta trikampe skarele, esant rankos lūžiui.  Taip pat  pavertimas į šoninę stabilią padėtį, kai žmogus yra nesąmoningas, bet kvėpuoja. Pats svarbiausias užsiėmimas buvo pradinis gaivinimas.

Vaikai buvo mokomi atpažinti, kada žmogui reikalingas dirbtinis širdies masažas, įvertinti kvėpavimą bei nusistatyti vietą, kur turi būti atliekami teisingi krūtinės paspaudimai. Skaidrėmis vaikai buvo supažindinti su pirma pagalba, esant nudegimams, nušalimams, gavus saulės šilumos smūgį, alerginei reakcijai, šokui. Stebėtina, tačiau vaikai noriai ir įdėmiai mokėsi pirmos medicinos pagalbos teikimo principų.

Stovyklos pabaigoje buvo sukviesti tėveliai pasižiūrėti pirmos pagalbos teikimo žaidynių, kuriose vaikai demonstravo įgytas žinias.

Žaidynių programą sudarė Lietuvos paramedikų asociacijos nariai Antanas Griunius ir Justina Tirvaitė, į kurią buvo įtraukta: žinių patikrinimo testas, rankos tvarstymas esant masyviam kraujavimui, lūžusios rankos mobilizavimas skarele, pradinis gaivinimas, neštuvų pasidarymas ir paciento transportavimas į saugią vietą.

Geriausiai komanda: Austėjai Abucevičiūtei (4kl.), Ugnei Liucvaikytei (6kl.) ir Dominykui Radišauskui (6kl.), įveikusi kliūtis per 3,15 min., buvo apdovanota Lietuvos paramedikų asociacijos medaliais, kuriuos įteikė šios asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas. Žaidynių tikslas buvo panaudoti išmoktas žinias, o jas išmoko tikrai visi, tad visi stovyklos dalyviai liko apdovanoti gausiais prizais.

Stovyklos metu dalyviai taip pat keliavavo po Aukštadvario apylinkes, buvo išvykę į Vilnių,  ugniagesių muziejų, 6 komandos ugniagesių gelbėtojų stotį: vaikai mokėsi išlipti iš ugniagesių sunkvežimio, nučiuožti gaisrininko vamzdžiu. Stovyklos dalyviai lankėsi ir Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centre. Gydytoja Jurga Dūdienė vaikams papasakojo, kaip saugoti savo sveikatą, demonstravo širdies kardiogramos atlikimą.

Kadangi tokio pobūdžio stovykla vyko pirmą kartą, projekto organizatoriai nerimavo,  ar pavyks sudominti vaikus ir suteikti jiems žinių bei įgūdžių, kaip buvo planuota. Pasirodo, lūkesčiai pasiteisino ir džiaugiamės pasiektais rezultatais. Labai viliamės, kad stovykla vyks ir kitais metais.

Dėkojame Trakų rajono savivaldybei, parėmusiai šį projektą, partneriams ir visiems, prisidėjusiems prie jo įgyvendinimo.

 

Straipsnio autoriai:

Edita Radišauskienė
Visuomeninės organizacijos  „Savavaldus pilietis europinei civilizacijai, ateičiai, santarvei“ prezidentė 

Antanas Griunius
Lietuvos paramedikų asociacijos narys  

 

 

Akimirkos iš Aukštadvaryje vykusios pirmosios pagalbos stovyklos  užsiėmimų.

stovykla1 stovykla2